Co to jest elektrostymulacja TENS?
Elektrostymulacja TENS (Transcutaneous Electrical Nerve Stimulation) to sprawdzona klinicznie, bezinwazyjna i niefarmakologiczna metoda łagodzenia bólu różnego pochodzenia. Jest tania, skuteczna, znana od wielu lat na całym świecie. Znajduje zastosowanie w uśmierzaniu bólu różnego pochodzenia jak bóle stawów, mięśni, związane z porodem, miesiączkowe, migrenowe, pourazowe, pooperacyjne, fantomowe, reumatyczne itp. Metoda TENS rozpowszechniła się dzięki małym, poręcznym urządzeniom służącym do przeprowadzania zabiegów z jej użyciem. Obecnie można z niej skorzystać nie tylko w szpitalu czy gabinecie rehabilitacyjnym, ale także samodzielnie w domu.
Jak to działa?
TENS działa poprzez łagodne impulsy elektryczne przekazywane przez elektrody do włókien nerwowych znajdujących się pod skórą.
TENS działa na dwa sposoby:
- po pierwsze impulsy TENS blokują sygnały bólowe, zgodnie z Teorią Bramki Kontrolnej, przedstawioną przez Melzack'a i Wall'a w 1960 r. Impulsy elektryczne biegną po włóknach typu C, przekazujących informacje o np. dotyku czy temperaturze. Informacje biegną po tych włóknach szybciej, niż po włóknach typu A, które osobno niosą informacje o bólu. W ten sposób informacje docierające do mózgu szybciej "zagłuszają" informację o bólu. Nie wpływa to w żaden sposób na motorykę mięśni czy zmysł dotyku i czucia. Oszukiwany jest jedynie mechanizm informowania o bólu...
- po drugie sprawiają, że Twoje ciało wytwarza swoje własne środki przeciwbólowe, beta-endorfiny. Dzieje się tak, ponieważ TENS powoduje niewielkie, powtarzające się skurcze mięśni wokół stymulowanej okolicy. Mózg odbiera to jako ćwiczenia i uwalnia endorfiny. Uczucie ulgi trwa od 40-50 minut, do nawet kilku godzin. Jeśli masz znajomego biegacza, zapytaj go co czuje, gdy jest w czasie tzw. "euforii biegacza".
TENS nie eliminuje przyczyny bólu, ale skutecznie redukuje jego odczuwanie. Choć efekt "znieczulenia" może przyjść z opóźnieniem , to jednak utrzymuje się przez dłuższy czas, nawet do 4 godzin. Tak jest zwłaszcza w przypadku typu uderzeniowego TENS (BURST). Ten typ impulsów należy do najbardziej nowoczesnych i jednocześnie najlepiej tolerowanych przez pacjentów. Z powodzeniem pomaga w leczeniu bólu przewlekłego lub głębokiego.
Do podstawowych zalet tej terapii zaliczyć trzeba: możliwość skorzystania nawet w domu, dzięki prostym w obsłudze i dość tanim urządzeniom. Do tego dochodzi redukcja ilości przyjmowanych leków, co nie pozostaje bez znaczenia dla organizmu. Powrót do zdrowia po długotrwałych urazach, operacjach itp. jest szybszy a ewentualna rehabilitacja przebiega sprawniej, gdyż pacjent nie narażony na ból łatwiej współpracuje.
Metoda jest bezpieczna - impulsy są łagodne i odczuwane jako mrowienie. Dobrane są tak, by pobudzać nerwy czuciowe w skórze. Możliwe są niewielkie skurcze wokół stymulowanej okolicy. Jedynym skutkiem ubocznym może być podrażnienie skóry spowodowane żelem elektrod. Występuje to rzadko.
Pomimo tego metoda ma swoje ograniczenia. Nie powinno się jej stosować w przypadku chorób serca (np. nadciśnienie, arytmia, rozrusznik), padaczka i inne choroby układu nerwowego, bóle psychogenne i choroby psychiczne lub silne stany emocjonalne, bóle niewiadomego pochodzenia. Przeciwwskazaniem jest posiadanie metalowych implantów w ciele (mogą spowodować dyskomfort). Terapia nie jest możliwa do stosowania w dwóch pierwszych trymestrach ciąży, a stymulacja okolic brzucha nie jest wskazana nawet w okresie okołoporodowym.
Dowiedz się więcej pod tymi linkami:
Co to jest elektrostymulacja?
Czym jest ból?
TENS w czasie porodu
Co to jest elektrostymulacja EMS?
Co to jest nietrzymanie moczu (NTM)?
Elektrostymulacja w leczeniu nietrzymania moczu (NTM)
Zasady eksploatacji i umiejscawiania elektrod
Wskazania i przeciwwskazania do elektrostymulacji